Menu Zamknij

WAK 2019: Współczesne formy ogrodowe

Siedemnasta konferencja szkoleniowa z cyklu Współczesna Architektura Krajobrazu – trendy, technologie i praktyka pt. Współczesne formy ogrodowe odbyła się w Krakowie w dn. 16.10.2019 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Konferencji zorganizowana pod patronatem ELCA, kierowana była do wykonawców ogrodów i terenów zieleni.

Program konferencji szkoleniowej WAK 2019 (.pdf)

Prelegenci WAK 2019

Jo Thompson

Jo Thompson jest jedną z „wiodących projektantek ogrodów” według magazynu House&Garden, oraz określana „projektantem przyszłości” przez  Brytyjskie Stowarzyszenie Projektantów Ogrodów (2014). Wyjątkowa technika sadzenia i podejście do projektowania Jo sprawiła, że ​​została uznana jedną z najbardziej wpływowych kobiet w zielonej branży w Wielkiej Brytanii. Od rodzinnych ogrodów mieszkalnych, przestrzeni publicznych i osiedli wiejskich po małe przestrzenie na dachu, Jo i jej zespół opracowali unikalny proces projektowania. Zamiast podążać za modą, Jo wykorzystuje swoje rozumienie miejsca, aby zapewnić, że tworzone przez nas krajobrazy działają bezproblemowo w ich lokalizacji, a także, doskonale, doskonale działają dla klienta. Te projekty ogrodów i projekty krajobrazu są godne uwagi ze względu na sposób, w jaki wykazują prawdziwą wrażliwość na lokalizację i historię ogrodu.

Jo została laureatką czterech złotych i pięciu srebrnych medali pozłacanych podczas RHS Chelsea Flower Show, a w 2017 roku zdobyła nagrodę People’s Choice podczas pierwszego konkursu RHS Chatsworth Flower Show. Jo Thompson oprócz działalności projektowej, wykłada gościnnie w kraju i za granicą, a także w London College of Garden Design.  Zapraszamy do zapoznania się z działalnością naszego gościa na stronie www.jothompson-garden-design.co.uk

Noel Kingsbury – brytyjski projektant ogrodów

Wystąpienie pt.: Nasadzenia inspirowane naturą – potencjał i problemy
Nazywany „naturalistycznym” i „ekologicznym” nurt projektowania nasadzeń staje się coraz bardziej popularny, szczególnie w przypadku bylin.  Przy tym temacie pojawia się pytanie, jak skuteczne i długotrwałe jest takie rozwiązanie? Jak projektować i rozwijać nasadzenia w przeciągu nadchodzących sezonów?Przegląd kilku współczesnych podejść z krytycznym komentarzem
na temat tego co sprawdza się, a co nie działa.

Marc Weißhaar- biuro projektowe LUZ Landschaftsarchitekten München, Monachium, Niemcy

Wystąpienie pt.: Zasady projektowania rabat bylinowych w nurcie ‘aspektów wiodących’
Marc Weißhaar podczas swojej prelekcji zwróci uwagi na zastosowanie mieszanek bylinowych w nurcie ‘aspektów wiodących’ w zieleni publicznej, przedstawi plusy zastosowania bylin w mieście i ogrodach publicznych. Prelegent poruszy przedstawi ideę zjednoczenia w dużej skali poprzez różnorodność w małej skali.

Marc Weißhaar jest asystentem Henera Luza w niemieckim biurze zajmującym się projektowaniem nasadzeń oraz architekturą krajobrazu LUZ Landschaftsarchitekten München w którym zdobył doświadczenie oraz wiedzę praktyczną o roślinach. Ukończył studia na kierunku Architektura Krajobrazu w Hochschule Weihenstephan Triesdorf (uniwersytet nauk stosowanych) podczas studiów, głównym tematem kształcenia było projektowanie wieloletnich nasadzeń bylinowych. Tematem dyplomu Marca brzmiał „Rośliny spontaniczne jako narzędzie projektowe przyszłości”.

Peter Berg – biuro projektowe GartenLandschaft Berg & Co. GmbH

Wystąpienie pt.: Moje Ogrody
W swoim wystąpieniu Peter Berg wyjaśni podstawy estetyczne i filozoficzne leżące u podstaw jego projektów, a także materiały i elementy projektu, których używa. Projektant opowie o wyzwaniach wynikających z ukształtowania ogrodu, które należy wziąć pod uwagę zanim zajmie się wykorzystaniem roślin. Przybliży on tematykę między innymi projektowania  „Nowym Stylu Niemieckim” i koncepcji kolorystycznych, które preferuje.

Peter Berg jest właścicielem biura projektowego GartenLandschaft Berg & Co. GmbH – projektantem i wykonawcą ogrodów. Firma GartenLandschaft Berg cieszy się dużą popularnością dzięki swojemu otwartemu podejściu do miłośników ogrodów i designu. Peter Berg jest również aktywnym wykładowcą – prowadzi seminaria między innymi w Austrii, Rosji a także Estonii.

Noel Kingsbury to brytyjski projektant ogrodów, wykładowca oraz autor wielu książek z zakresu projektowania i biologii roślin (m.in. “Ukryta historia drzew. Sekretne właściwości 150 gatunków” oraz “Projektowanie rabat. Kompozycje ogrodowe”).  Noel Kingsbury w swoich działaniach,  promuje naturalistyczne i zrównoważone projektowanie, nawiązujące do natury. Polega ono na eksponowaniu różnorodności gatunków roślin w ogrodzie, przestrzeni miast oraz otwartych krajobrazach. To wybitny specjalista w zakresie projektowania kompozycji z bylin i traw ozdobnych, jest uznanym autorytetem w tej dziedzinie, a swoją wiedzą chętnie dzieli się z innymi podczas warsztatów, szkoleń oraz indywidualnych konsultacji. Efekty takiej współpracy można zauważyć chociażby w Warszawie.

Dorota Rudawa – biuro projektowe RS Architektura Krajobrazu, Warszawa

Wystąpienie pt.: Ogród wielkomiejski
Wybrane realizacje i projekty form ogrodowych w centrum miasta.   Tworzenie zielonych, przyjaznych ludziom  miejsc o własnej tożsamości, które stają się autonomicznymi punktami na mapie miasta, mimo, że są projektowane i realizowane w skali ogrodu.

Dorota Rudawa jest absolwentką Podyplomowego Studium Planowania Przestrzennego i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej, Międzynarodowego Kursu Planowania i Projektowania w Krajobrazie – Uniwersytetu w Wageningen w Holandii, SGGW w Warszawie, Członek Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Warszawie , 2016-2019. Sędzia konkursowy SARP, oddział Warszawski, od 2017 r. Prelegent, wykładowca na licznych wystawach, konferencjach i uczelniach w kraju i za granicą. Właściciel biura projektowego RS Architektura Krajobrazu. Od 1996 tworzącego projekty architektury krajobrazu m.in. Zagospodarowanie lewobrzeżnego bulwaru Wisły, Zielona Świętokrzyska i Plac Powstańców, modernizacja Skweru B. Wodiczki, Wiśniowy Business Park, 19 Dzielnica; Mokotów Business Park w Warszawie,  Skwer Hoovera, Międzynarodowe Centrum Konferencyjne w Katowicach, “Hala Koszyki” w Warszawie; Ambasada RP w Berlinie, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Otoczenie Stadionu Narodowego w Warszawie.

Margaux Demange, Joseph Milliere, Laurent Audibert

Studenci z Green High School of Antibes, przedstawią wystąpienie pt.: Efemeryczny Ogród pokazowy nagrodzony na festiwalu Côte d’Azur Garden Festival„The pop-up ephemeral garden designed and realised by the Vert d’Azur training centre in Antibes in partnership with l’Union Nationale des entreprises du Paysage (UNEP)”

Organizator konferencji

Patroni branżowi

Elca

Sponsorzy konferencji

Hortnas
FX Luminaire